قطعات

۵ نکته ای که باید قبل از انتخاب ال سی دی برای پرینتر رزینی بدانید

ساختار ال سی دی و نحوه کار

صفحه نمایش LCD (Liquid Crystal Display: نمایشگر کریستال مایع) نقش مهمی در چاپگرهای رزینی mSLA/LCD ایفا می کند. در این مقاله قصد داریم برخی از مفاهیم بیسیک و پایه ای در مورد پنل LCD را معرفی کنیم تا به شما کمک کند تا در مورد پرینترهای رزینی بیشتر بدانید.

صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) یک صفحه نمایش تخت یا دستگاه نوری مدوله شده الکترونیکی است که از خواص تعدیل نور کریستال های مایع همراه با پلاریزرها استفاده می کند. کریستال های مایع به جای استفاده از نور پس زمینه یا بازتابنده برای تولید تصاویر رنگی یا تک رنگ، مستقیماً نور ساطع نمی کنند. و معمولاً توسط تولید کنندگان حرفه ای مانند شرکت های Sharp، JDI، Samsung و غیره ساخته می شود.

این تصویر ساختار داخل LCD را نشان می دهد، می توانید ماژول های پیچیده و الکترونیکی زیادی را مشاهده کنید.

اگر می خواهید بیشتر با نحوه کارکرد ال سی دی آشنا شوید می توانید به ویدئو در یوتیوب مراجعه کنید تا بیشتر بدانید.  اما سوای از کارکرد ال سی دی های با کارکرد متداول، ال سی دی مورد استفاده در پرینترسه بعدی رزینی نیازی به نور پس زمینه ندارد چرا که ما در پرینتر رزینی از منبع نور UV استفاده می کنیم.

رابط سیگنال نیز با توجه به متفاوت بودن اندازه ال سی دی متغیر خواهد بود (MIPI، RGB، EDP و LVDS). در بازار فعلی پرینترهای رزینی، بیشتر ال سی دی ها با رابط MIPI (اندازه کوچک) و eDP (اندازه بزرگ) عرضه می شوند.

ال سی دی ها بر اساس اندازه قطرشان اندازه گیری و سایز بندی می شوند:

به عنوان مثال، ناحیه فعال LCD 5.5 اینچی  دارای ۱۲۰.۹۶ میلی متر طول و ۶۸.۰۴ میلی متر عرض می باشد، اما عنوان ال سی دی ۵.۵ را به یدک می کشد.

Aspect ratio: به عرض ال سی دی نسبت به طول ال سی دی اشاره دارد. چرا که در عرض و طول صفحه ال سی دی تعدادی پیکسل با نسبت مشخصی داریم. به عنوان مثال یک ال سی دی  اینچی ئارای ۲۵۶۰ پیکسل (ستون ها) در طول و ۱۴۴۰ پیکسل (ردیف ها) در عرض دارد (۲K).

طبیعتا هر چه مقدار پیکسل های ال سی دی پرینتر رزینی شما بیشتر باشد پرینتر سه بعدی رزینی شما با دقت بیشتری مدل هایتان را چاپ می کند و جزئیات وضوح بیشتری در مدل چاپ شده دارند.

بیشتر بخوانید : رزین مدل سازی

رزولوشن در واقع اندازه پیکسل است، در زیر مشخصات صفحه نمایش ۵.۵ اینچی است که در اکثر چاپگرهای ۵.۵ اینچی مانند ELEGOO Mars, Elegoo Mars Pro, Creality LD-002 و … استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : پرینتر سه بعدی رزینی

PPI : (پیکسل در اینچ) پیکسل در یک اینچ است. همچنین برای محاسبه می توان از قضیه فیثاغورس استفاده کرد. PPI بالاتر به معنای وضوح بهتر است.

هر پیکسل معمولا از ۳ زیرپیکسل قرمز، سبز و آبی تشکیل شده است و هر زیرپیکسل می تواند به ۲۵۶ روشنایی مختلف برای تغییر رنگ مخلوط برسد، در نتیجه  ۲۵۶*۲۵۶*۲۵۶*= ۱۶۷۷۷۲۱۶ رنگ مقداری است که یک LCD می تواند نمایش دهد.

نسبت روشنایی و کنتراست

نسبت کنتراست نسبت روشنایی یک پیکسل روشن به یک پیکسل کامل است.

ال سی دی خود فقط یک دریچه یا فیلتر نور می باشد و نوری تولید نمی کند. منبع نور پشت ال سی دی قرار می گیرد که می تواند فلوئورسنت یا مجموعه ای از LEDها باشد. وقتی صحبت از روشنایی LCD به میان می آید معمولا منظور حداکثر نور خروجی ال سی دی بیان می شود که بستگی به شفافیت ال سی دی و روشنایی منبع نور دارد. به طور کلی هر چقدر منبع نور قوی تر باشد بهتر است، اما باید به رابطه روشنایی منبع نور و مصرف انرژی نیز توجه داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید