بلاگ

چاپ سه بعدی طلا و جواهرسازی

چرا طراحان طلا و جواهر به دنیای پرینترهای سه بعدی می پیوندند؟

دیگر زمان آن که ایده چاپ سه بعدی طلا و جواهر شبیه به یک فیلم علمی تخیلی به نظر برسد گذشته است،
امروزه تعداد بسیار زیادی از طراحان طلا و جواهر طرح های خود را به کمک پرینتر سه بعدی چاپ می کنند و هر روز به تعداد این طراحان افزوده می شود.
از آن جایی که خروجی دستگاه های چاپ سه بعدی دقیقا حس ریخته گری به روش های قدیمی را منتقل می کند، صنعت پرینتر سه بعدی در حال تبدیل شدن به جریان اصلی در حوزه طلا و جواهر است. بیایید نگاهی دقیق تر به این انقلاب طراحی داشته باشیم.

 

 

برای چاپ سه بعدی طلا و جواهر به چه چیزی نیاز داریم؟

در حقیقت یک جواب منحصر به فرد و ساده برای این سوال وجود ندارد چرا که صنعت چاپ سه بعدی شامل تکنولوژی های متفاوتی می شود. بعضی از پرینتر های سه بعدی با فیلامنت بعضی دیگر با پودر و برخی هم با رزین مایع و یا موم (vax) کار می کنند. (در ادامه بررسی می کنیم که کدام برای صنعت طلا و جواهر مناسب تر است)

این در حالی است که همه پرینترهای سه بعدی یک چیز مشترک دارند: نیاز به یک فایل سه بعدی.

این فایل سه بعدی تمامی اطلاعات در رابطه با اینکه قطعه چگونه باید چاپ شود را شامل می شود. فایل های سه بعدی به کمک نرم افزارهای خاص سه بعدی طراحی می شوند. طیف این نرم افزارها بسیار گسترده هست و از نرم افزارهای ساده مثل tinkercad تا نرم افزارهای پیچیده و اختصاصی برای طلا و جواهر مثل rhinogold را شامل می شود.

بعد ازاینکه فایل سه بعدی تولید شد پرینتر می تواند به کمک این اطلاعات یک جسم فیزیکی واقعی را تولید کند. البته بسیاری از شرکت ها خدمات چاپ سه بعدی نیز ارائه می دهند و این بدان معنی است که طراحان طلا و جواهر حتی نیاز به مالکیت یک پرینتر سه بعدی را نیز ندارند. مثلا شما می توانید فایل سه بعدییتان را برای 3dier.ir بفرستید و ما با اعلام نرخ و زمان مورد انتظار شما را مطلع و در صورت توافق قطعه را برایتان پرینت می کنیم.

 

آخرین تکنولوژی های پرینت سه بعدی که در صنعت طلا و جواهر استفاده می شوند کدامند؟

برای تولید جواهرات با جنس های طلا، نقره، برنز، مس و برنج ما از روش پرینت رزینی و سپس قالب گیری استفاده می کنیم. ماجرا از پرینت سه بعدی مدل سه بعدی شما به کمک رزین و یا موم شروع می شود. پرینتر سه بعدی از یک رزین موم مانند برای چاپ قطعه استفاده می کند. سپس مدل شما به همراه مدل های دیگر به “درخت” موم وصل می شود. سپس درخت داخل قالب ریخته گری ریخته می شود و به وسیله پلاستر (گچ) پوشیده می شود. بعد از اینکه پلاستر جامد شد قالب ریخته گری ما آماده است. سپس قالب برای چندین ساعت داخل کوره حرارت داده می شود؛ تا جایی که موم به طور کامل از داخل خارج شود.

 

 

 

 

مزایای این تکنولوژی چیست؟

فرایندی که در بالا توضیح داده شد تلفیقی از چاپ سه بعدی و روش سنتی ساخت طلا و جواهر است. تا به امروز این روش بهترین و اقتصادی ترین روش برای چاپ سه بعدی طلا و جواهر است. نتیجه کار تولید یک قطعه طلا و جواهر با یک سطح بسیار صاف می باشد. بسته به خواسته شما همچنین می توان قطعه را به صورت دستی پرداخت کرد.(برای اطلاعات بیشتر در این مورد پایین را ببینید)

 • بزرگترین مزیت برای طراحان طلا و جواهر این است که دیگر نگران تولید نمی باشند به محض اینکه فایل سه بعدی آماده شد تامین کنندگان و خدمات دهندگانی مثل 3ir تمام مراحل تولید جواهر را به عهده می گیرند. اگر نخواهیم از خدمات یک شرکت دیگر استفاده کنیم طبیعتا پروسه تولید پیچیده تر و سخت تر خواهد بود و شما قطعا به یک دستگاه پرینتر سه بعدی و دانش کار با آن نیاز خواهید داشت.
 • مزیت بزرگ دیگر این است که فایل سه بعدی به راحتی قابل ویرایش می باشد. مدل سه بعدی می تواند قبل از ریخته گری با پروتوتایپ پلاستیکی ساخته شود و طراحی و کیفیت کار راستی آزمایی شود؛ لذا تغییرات احتمالی به راحتی قابل پیاده سازی است.
 • مزیت مهم دیگر این است که چاپ سه بعدی جزئیات خارق العاده ای را فراهم می کند که در قالب جملات و کلمات نمی توان حق مطلب را ادا کرد. برای همین به تصاویر زیر نگاه کنید.

 

 

 

 

طراحان طلا و جواهر در چاپ سه بعدی از چه نوع متریال و پرداخت هایی استفاده می کنند؟

معمول ترین ماده مصرفی برای طراحان طلا و جواهر فلزات هستند که با پرداخت های متفاوتی به بازار ارائه می شوند. لیستی مختصر از این پرداخت ها عبارتند از:

 • برنج: آب طلا، پوشش رنگی، پوشش کرومی، پوشش طبیعی PU، خام
 • نقره: درخشان، خیلی درخشان، سن دبلاست، آنتیک، اطلسی
 • طلا: 14 یا 18 عیار، قابل ارائه در 3 رنگ
 • برنز: پوشش PU، پولیش شده، بدون پوشش

از آن جایی که ما نمی خواهیم خیلی به جزئیات بپردازیم در تصویر به 3 پرداخت نهایی نقره اشاره می کنیم. همان طور که مشاهده می کنید انتخاب شما برای پرداخت نهایی تاثیر بسیار زیادی روی قطعه نهایی دارد. نقره آنتیک (چپ) یک کونتراست زیبای سفید و مشکی دارد. نقره سندبلاست (وسط) یک ظاهر مات را از خود به نمایش می گذارد؛ در حالی که نقره فوق درخشان (راست) یک سطح صاف و بسیار براق ا به نمایش می گذارد. البته طراحان طلا و جواهر از متریال های پلاستیکی هم گاهی استفاده می کنند.

 

 

 

 

 

قیمت تمام شده پرینت طلا و جواهر چقدر است؟

سوال بسیار سختی است. هزینه ی یک چاپ سه بعدی به طور عام بستگی به سایز، حجم و از همه مهم تر متریال مصرفی دارد. بنابراین هر طرح سه بعدی قیمت منحصر به فرد خود را دارد. شما می توانید فایل سه بعدی خود را برای ما ارسال کنید تا در اولین فرصت قیمت تخمینی را خدمت شما اعلام کنیم. البته قیمت پرینتر سه بعدی رزینی مورد استفاده نیز بسیار تعیین کننده است.

 

آیا ریسک از دست دادن عنصر انسانی وجود دارد؟

اگرچه ما بسیار درمورد پرینتر سه بعدی و تکنولوژی های لبه دانشی صحبت کردیم اما همچنان دخالت انسان یک نقش بسیار مهم و غیر قابل انکار را در صنعت طلا و جواهر بازی می کند.

 • طراحانی که مدل سه بعدی را طراحی می کنند هر کدام مدل منحصر به فرد و شخصی را به وجود می آورند. چشمی برای طراحی و استعدادی برای تبدیل ایده ها به واقعیت غیر قابل جایگزینی است.
 • در هنگام پرینت و تولید و همچنین فرایندهای پساتولید همچنان از کار دستی استفاده می شود. این بدان معنی است که عنصر انسانی در به وجود آوردن یک طلا یا جواهر خاص و زیبا نقش اساسی ایفا می کند.
 • چاپ سه بعدی به افراد بیشتری اجازه می دهد که طلا و جواهر مورد علاقه و اختصاصی خودشان را طراحی و تولید کنند. پس افراد بیشتری در این صنعت می توانند درگیر شوند.

 

 

سازندگان طلا و جواهر به چه چیزی برای شروع با پرینتر سه بعدی احتیاج دارند؟

 • کسب انگیزه: بهترین راه برای این اتفاق جستجو و دنبال کردن آخرین طراحی ها و تولیدات طلا و جواهر به کمک این روش است.
 • شناخت متریال مصرفی و نکات مهم در طراحی تا بتوانید بهترین متریال متناسب با طرح خودتان را انتخاب کنید و در طراحیتان قابل پرینت باشد.
 • پیدا کردن یک نرم افزار طراحی سه بعدی: تعداد بسیار زیادی از نرم افزارها در این زمینه وجود دارند و مطالب بسیار زیادی در این حوزه قابل جستجو هستند.
 • برای کسب تجربه در رابطه با اینکه قیمت گذاری ها به چه صورت است و چه طرح هایی قابل پرینت می باشند با یک شرکت خدمات پرینت مثل 3dier.ir در ارتباط باشید و چند نمونه فایل را سفارش پرینت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *