کاربرد های پرینتر سه بعدی

پرینت سه بعدی در صنعت سینما

پرینتر در صنعت سینما

به کمک فناوری چاپ سه بعدی صنایع بسیار زیادی دستخوش تغییر شده‌اند. نه تنها صنایع پزشکی، خودروسازی و معماری بلکه صنعت فیلم نیز از این محصول به نفع خود استفاده می‌کنند. چاپ سه بعدی می‌تواند امکان ایجاد ساخت محصولات منحصر به فرد را به روشی سریع و بسیار دقیق فراهم کند. لیست فیلم‌هایی که از پرینتر سه بعدی استفاده کرده اند بسیار طولانی است و روز به روز نیز بیشتر می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که پرینترهای سه بعدی باعث تسهیل و تسریع کار بر روی فرایند فیلم سازی می‌شود.

طراحان صحنه وظیفه طراحی اتاق ها و جزئیات دکور را بر عهده دارند. در گذشته فناوری پرینت سه بعدی برای ساخت قطعات پیچیده کوچک دکور مورد استفاده قرار می گرفت، اما با معرفی پرینترهای سه بعدی بزرگ طراحان صحنه می توانند اجزای غول پیکر صحنه را نیز تولید کنند.

نمونه ای از چگونگی استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی در مقیاس بزرگ را می توان در طراحی صحنه فیلم “FirstMan” مشاهده کرد. Nathan Crowley طراح تولید این فیلم یک ماکت Apollo 11 را با استفاده از یک دستگاه پرینتر سه بعدی در مقیاس بزرگ تولید کرد.

یکی از بزرگ‌ترین کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت فیلم سازی‌ این است که محدودیتی در ایجاد مدل‌ها وجود ندارد و این محدودیت‌ها تنها بسته به تخیل سازندگان آن می‌باشد. ایجاد لباس‌های پیچیده یا گریم‌های سخت برای شخصیت‌های تخیلی تا قبل از چاپگرهای سه بعدی چنین آسان و سریع نبوده است، به راحتی به کمک آن‌ها لباس کاراکتر قابل تنظیم و اجرا می‌باشد.

چاپ سه بعدی به جای استفاده از رایانه

با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌توان محصولاتی را تولید کرد که بر نحوه درک فیلم تاثیر می‌گذارد. به کمک آن‌ها می‌توان به جای استفاده از رایانه برای جلوه‌های ویژه با کیفیت بالا محصولات نهایی را در بازه زمانی کوتاه تولید کرد.
یکی از بهترین نمونه‌های استفاده از پرینتر سه بعدی در‌ هالیوود فیلم مرد آهنی ۲ می‌باشد که زره مورد استفاده در این فیلم که توسط رابرت داونی جونیور پوشیده می‌شود با استفاده از این فناوری ساخته شده است. به همین دلیل اگر بخواهیم نام فیلم‌های صنعت ‌هالیوود که با استفاده از پرینتر سه بعدی به مخاطب کمک کرده‌اند تا درک بهتری از فیلم داشته باشند و از آن لذت ببرند را بیاوریم بسیار زیاد خواهد شد

چاپ سه بعدی

بیشتر بخوانید : پرینتر سه بعدی رزینی چیست؟

استفاده از نرم افزار سه بعدی در صنعت سینما

امروزه این نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی برای ایجاد طراحی برخی از شخصیت‌ها بسیار ضروری می‌باشند. علاوه بر آن نه تنها مدل سازی بلکه اجرای چاپ سه بعدی به کمک دستگاه‌های پرینتر سه بعدی در فرایند ساخت فیلم وجود دارد. این به فضا سازی بهتر فیلم کمک می‌کند و در نتیجه باعث موفقیت آن می‌شود.

سه بعدی

بیشتر بخوانید : رزین مدل سازی چیست؟

مدتی فیلمسازان به جای استفاده از اشیای واقعی تمرکز خود را بر روی روش‌های ارزان‌تر به منظور ایجاد تصاویر خارق العاده قرار دادند. یکی از این تکنیک‌ها به کارگیری روش CGI بود، اما به مرور دریافتند که بهترین راه برای ساخت اشیا سفارشی با هزینه کمتر پرینترهای سه بعدی می‌باشد. به این دلیل که برای کاربردهای مختلف امکانات فراوانی را در اختیار سازندگان قرار می‌دهند و نه تنها فیلمسازان بلکه طراحان لباس می‌توانند از آن برای اجرایی کردن ایده‌های خود استفاده کنند.

پرینتر

 

دیدگاهتان را بنویسید