بلاگ

نرم افزارهای پرینتر سه بعدی

نرم افزار چاپ سه بعدی

یکی از مهمترین بخش های تاثیر گذار در کیفیت و صحت چاپ سه بعدی، انتخاب صحیح نرم افزار چاپ سه بعدی و آشنایی با نحوه کارکردن با آن می باشد. نرم افزار چاپ سه بعدی در واقع مهمترین رکن فرایند چاپ را انجام می دهد، که عبارتست از، برش زدن مدل سه بعدی به تعداد زیادی قطعه (Slicing) و در نتیجه، تبدیل مدل سه بعدی به تعداد زیادی لایه دوبعدی. این لایه های دوبعدی به راحتی در صفحه XY قابل ساخت هستند. در واقع به این دلیل که ضخامت هر لایه بسیار کمتر از ارتفاع کل قطعه می باشد، می توان از ضخامت لایه ها صرف نظر کرده و هر لایه را یک جسم دو بعدی در نظر بگیریم.

کارکرد نرم افزار چاپ سه بعدی به همین جا ختم نمی شود و وظایف دیگری را نیز بر عهده دارد. یکی از مهمترین وظایف دیگری که بر عهده نرم افزار چاپ سه بعدی می باشد، مدیریت ساخت لایه ها می باشد. این که ابتدا لایه های بیرونی زده شوند یا داخلی، لایه ها سالید ساخته شوند و یا به صورت مشبک و … بر اساس تنظیمات داخل نرم افزار قابل تغییر هستند.

وظیفه مهم دیگر نرم افزار، تشخیص زوایای برآمده (Overhang) و در نظر گرفتن ساپورت گذاری مناسب برای پیاده سازی آن ها می باشد.

 

کارکرد دیگر و بسیار حیاتی نرم افزارهای پرینت سه بعدی، ترجمه تمام موارد بالا به زبان دستگاه (GCode) می باشد. در حقیقت بعد از اینکه عملکرد چاپ توسط نرم افزار مشخص شد و مسیرهای حرکتی و میزان اکسترود مواد در هر قسمت تبیین شد، نوبت به ترجمه این اطلاعات به زبان قابل فهم توسط دستگاه می رسد.

در حال حاضر برنامه های متنوعی برای چاپ سه بعدی وجود دارند که میتوانند تمام وظایف فوق را انجام دهند. لیکن در ادامه به معرفی برخی از مهمترین این نرم افزارها خواهیم پرداخت.

 

شاید کلی ترین و پر استفاده ترین نرم افزار پرینتر سه بعدی نرم افزار CURA ساخت شرکت ULTIMAKER باشد این نرم افزار تا کنون بیشترین خدمات را به جامعه Open source داده و بسیاری از پرینترهای Reprap تا کنون از این نرم افزار استفاده کرده اند. حتی بسیاری از شرکت ها و تولید کننده های چاپگرهای سه بعدی در دنیا نیز نرم افزار Cura را برای پرینترهای خود Prime کرده اند. اگر می خواهید کار با پرینترهای سه بعدی را آغاز کنید، بی تردید پیشنهاد ما به شما، استفاده از نرم افزار Cura می باشد.

 

 

 

 

 

نرم افزار بعدی که به شما توصیه می کنیم، نرم افزار Repetier میباشد. البته این نرم افزار بیشتر از اینکه برای Gcode گیری استفاده شود، برای Setup دستگاه و کالیبراسیون های مختلف و Diagnostic دستگاه کاربرد دارد. این مسئله به دلیل منوهای مختلفی است که این نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهد. لذا اگر شما یک پرینتر سه بعدی ساخته اید، نرم افزار Repetier بهترین گزینه برای راه اندازی و کالیبراسیون دستگاه شماست.

 

 

 

 

 

 

 

 

نرم افزار بعدی SIMPLIFY3D نام دارد که قدرتمند ترین نرم افزار در پرینتر های سه بعدی به حساب میرود و این نرم افزار برای کاربران عادی با هزینه ی 150 دلار ارایه میشود. کیفیت پرینت این نرم افزار بسیار بالا میباشد اما کار کردن با این نرم افزار بسیار سخت و گیج کننده و احتیاج به تجربه کار با پرینتر سه بعدی میباشد. معمولا کاربران پرینتر های سه بعدی بعد از 1 سال استفاده از پرینتر و کسب تجربه میتوانند به سراغ این نرم افزار رفته و با منو ها و تنظیمات فوق العاده این نرم افزار آشنا شوند.

 

 

 

 

 

به طور کلی میتوان 40 تا 50 درصد کیفیت قطعات چاپی را از نرم افزار مترجم پرینتر سه بعدی انتظار داشت پس انتخاب کردن یک نرم افزار که بتوان بهترین نتیجه را در پرینت سه بعدی با پرینتر سه بعدی شما حاصل مینمایند را انتخاب کنید تا کیفیت قطعات چاپ شده شما به صورت چشمگیری بالا برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *