بلاگ

معرفی اجمالی ماده ABS در پرینترهای سه بعدی

بسیاری از قطعات مهم صنعتی پیرامون ما با استفاده از پلیمر ABS ساخته شده اند. شاید به نوعی این پلیمر را بتوان یکی از پر کاربردترین و پرمصرف ترین پلیمرهای صنعتی در دنیا دانست. اما این قطعات عموما با استفاده از فناوری تزریق پلاستیک ساخته می شوند. مشابه همین قطعات را شاید بتوان با استفاده از فیلامنت هایی که از متریال ABS ساخته شده اند با روش چاپ سه بعدی نیز تولید کرد. اما سوال مهم این است که قطعه تولید شده از جنس ABS که با روش چاپ سه بعدی ساخته شده است، در مقایسه با قطعات ABS تزریقی چه عملکردی دارند و رفتار مکانیکی آن ها چگونه است.

به طور کلی ABS متریال بسیار محکم و بادوام و تا حدی انعطاف پذیر است. به لحاظ تحمل دمایی نیز، ماده ABS قادر است چیزی حدود 10 درجه بیشتر از ماده پر مصرف دیگر در چاپ سه بعدی (یعنی PLA) تحمل دمایی از خود نشان داده و پایداری هندسی خود را حفظ کند. قیمت بسیار پایین فیلامنت های ABS نکته مثبت دیگر این ماده می باشد. اما از سوی دیگر این ماده یک ایراد بسیار بزرگ نیز دارد و آن تمایل شدید به تغییر شکل در حین پرینت (تمایل به وارپینگ warping) می باشد. به دلیل همین خاصیت، به هنگام چاپ سه بعدی این ماده باید حتما از میز گرم استفاده کرد. در بسیاری از موارد توصیه شدید می شود که علاوه بر میز گرم، پرینت سه بعدی در محفظه گرم نیز انجام شود تا تنش های حرارتی باقی مانده در قطعه به حداقل برسند. در برخی از پرینترهای سه بعدی صنعتی و یا نمیه صنعتی، دمای محفظه گرم طبق یک برنامه و الگوی از پیش تعیین شده تغییر می کند. در حقیقت تمایل به وارپینگ و یا تمایل به تغییر شکلی که در قطعات تولید شده با ABS وجود دارد، ناشی از تنش های حرارتی هستند که با تغییر دما رابطه مستقیم دارند و لذا باید مقدار گرادیان دما در قسمت های مختلف قطعه کم باشد. دلیل استفاده از محفظه گرم نیز دقیقا همین هستش. بعد از چاپ قطعه از جنس ABS، قطعه را بلافاصله از روی میز جدا نکنید و اجازه بدید تا میز و محفظه شما به آرامی خنک شوند. این مساله تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از وارپینگ خواهد داشت.

تمام ویژگی های مثبت ماده ABS، به موارد بالا خلاصه نمی شود و دو ویژگی بسیار بسیار خوب دیگر هم برای این ماده می توان بر شمرد که شاید برای بسیاری از سازندگان جذاب باشند. اول این که ماده ABS به راحتی توسط سمباده قابل پرداخت است و حتی با استفاده از حلال خود، یعنی استون می تواند به صافی سطح بسیار مناسبی برسد. از سوی دیگر رنگ پذیری بسیار خوبی دارد که در ساخت کارهای هنری و مجسمه های سه بعدی تمام رنگی، از این خاصیت بسیار استفاده می شود.

به هنگام چاپ سه بعدی با ماده ABS دقت کنید که بخارات این پلیمر سمی هستند و برای سلامتی شما مضر می باشند. اگرچه با سیستم تهویه مناسب می توان به راحتی این بخارات را در فضا به حداقل رساند. البته در سال های اخیر، در برخی از پرینترهای سه بعدی، فیلترهایی تعبیه شده که از گسترش بخارات پلیمر ABS در فضای بیرون جلوگیری می کند. نکته دیگری که کاربران باید رعایت کنند، این است که اگر برای مدت طولانی فیلامنت خود را استفاده نمی کنید آن را در جای خشک (ترجیحا Dry Box) قرار دهید و یا در کیسه های در بسته به همراه رطوبت گیر نگهداری کنید. چرا که ماده ABS در دراز مدت رطوبت موجود در هوا را جذب کرده و رفته رفته خواص خود را از دست می دهد.

 

 

 

 

 

 

نکات کلی چاپ با ABS:

1) دمای اکسترودر بین 220 الی 260 درجه (بسته به شرکت سازنده فیلامنت)

2) میز گرم حدودا 90 الی 110 درجه.

3) استفاده از تهویه به هنگام پرینت، به دلیل بخارات سمی پلیمر.

4) سرد کردن تدریجی میز و محفظه کار و عدم جداکردن سریع قطعه از میز کار.

5) نگه داری باقی مانده فیلامنت در جای خشک در صورت عدم استفاده طولانی مدت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *