بلاگ

انواع فیلامنت ها و ویژگی و کاربردهایشان در صنعت

فیلامنت PLA چیست؟

بررسی فیلامنت PLA به زبان ساده

PLA یکی از دو نوع فیلامنت پرکاربرد در چاپگرهای سه بعدی رومیزی می باشد. به صورت پیش فرض این نوع از ماده برای بسیاری از چاپگرهای سه بعدی رومیزی پیشنهاد می شود که برای آن دلایل خوبی هم وجود دارد:

v PLA برای چاپ طیف وسیعی از مقاصد کاربردی است. vهنگام پرینت بویی تولید نمی کند و تار(warp) کمی می دهد. vنیاز به میز گرم ندارد. vکاربری ساده (به تازه کاران پیشنهاد می شود).

خارج از حوزه چاپ سه بعدی پلاستیک PLA معمولا در ظرف های نگهداری غذا مثل پوست شکلات و ایمپلنت های قابل تجزیه پزشکی مانند بخیه استفاده می شود.

PLA برای پرینترهای سه بعدی در رنگ های بسیار متنوع و قطرهای 1.75 و 3 میلی متر موجود می باشد. فیلامنت PLA فیلامنتی سفت ولی شکننده می باشد.

فیلامنتPLA بسیار با محیط زیست سازگار می باشد چرا که از منابع زیست تخریب پذیر(نشاسته ذرت) ساخته شده است و انرژی بسیار کمتری برای تولید نسبت به پلاستیک های سنتی(نفتی) نیاز دارد.

filament high quality pic

فیلامنت ABS چیست؟

 

بررسی فیلامنت ABS به زبان ساده

ABS(Acrylonitrile Butadiene Styrene)

ABS دیگر فیلامنت پرکاربرد مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی می باشد. این ماده بهترین انتخاب برای ساخت قطعات با دوام و مقاوم نسبت به دما می باشد.

در مقایسه با PLA این فیلامنت از شکنندگی (brittle) کمتر و هدایت (ductile) بیشتر برخوردار است.

همچنین این فیلامنت قابلیت پرداخت با استون را دارد تا سطح شفاف حاصل گردد.

برای چاپ با این فیلامنت گرم کردن میز را توصیه می کنیم، چرا که پلاستیک ABS بعد از سرد شدن دچار کرنش حرارتی و پیچش در قطعات میگردد.

فیلامنت ایرانی

بررسی فیلامنت TPU به زبان ساده

TPU(Thermoplastic Polyurethane)

یک فیلامنت الاستیک، مقاوم در برابر روغن/گریس و سایش و ضربه می باشد.

پلاستیک TPU کابردهای فراوانی دارد از قبیل پنل های داخل خودرو، ابزارهای تولید قدرت، لوازم ورزشی، تجهیزات پزشکی، کمربندهای ایمنی و کفش. از همه مهم تر در تولید قاب های موبایل بسیار کاربرد دارد.

در هنگام چاپ با این فیلامنت هرچقدر تراکم چاپ (Infill) کمتر شود درنهایت انعطاف بیشتری برای قطعه حاصل می گردد.

فیلامنت ارزان

فیلامنت PETG چیست؟

 

بررسی فیلامنت PETG به زبان ساده

این فیلامنت از فیلامنت های هم خانواده PET (Polyethylene Terephthalate) می باشد که یک فیلامنت مقاوم صنعتی با چند ویژگی عالی می باشد. این فیلامنت ترکیبی از سادگی کار با PLA و مقاومت و دوام ABS را به همراه دارد.

مقاومت این فیلامنت بسیار بالاتر از PLA می باشد و تاییدیه FDA را برای استفاده در ظرف های نگهدارنده غذا و ابزارهای مورد استفاده در صنایع غذایی دارد.

برخلاف ABSبه ندرت warp(تار) می دهد و در هنگام پرینت بو و گاز تولید نمی کند. این فیلامنت زیست تخریب پذیر نیست اما صددرصد قابل بازیافت می باشد. کیفیت چاپ بسیار خوبی دارد و برای Bridging بسیار کارآمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *