انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی

تفاوت فیلامنت های TPE با TPU

TPU;TPE فلایمنت

همانطور که شناخته شده است، فیلامنت TPE و TPU هر دو مواد گرمانرم هستند که همان ویژگی الاستیسیته لاستیک را دارند. ممکن است کمی دشوار برای تشخیص TPE و TPU، اما واقعا چرا؟

۱-سختی

به طور کلی، سختی TPE در مقیاس ShoreA 0 ~ 100 است، در حالی که TPU معمولا Shore60A ~ Shore70D است. گفت که TPU سخت تر از TPE است.

۲-تمایز احتراق

هنگام سوزاندن، TPE دود کمتر و برخی از عطرهای ضعیف را می دهد. از سوی دیگر، بوی TPU مضر یا مضر است و همچنین یک انفجار کوچک وجود دارد.

۳-لبه تفاوت را لمس کنید

بسیاری از محصولات تولید شده از قبیل چرخ از TPE یا TPU ساخته شده اند. تفاوت اصلی بین TPE و TPU نرمی است. TPE و محصولات آن لمس ظریف تر و نرم تر هستند، در حالی که عملکرد اصطکاک آن ضعیف تر است.

بیشتر بخوانید : رزین پرینتر سه بعدی

۴-کاهش انقباض

درصد انقباض TPE در حدود ۱.۲ تا ۳ درصد است، در حالی که ۰.۸-۱.۸ درصد از TPU است.

انعطاف پذیر بودن

فیلامنت های انعطاف پذیر TPE و TPU هر دو الاستومرهای ترموپلاستیک هستند که به چاپ اجازه می دهند به راحتی کشیده یا خم شوند. قبل از اینکه به جزئیات بیشتر در مورد این دو نوع فیلامنت بپردازیم، اجازه دهید به طور کلی در مورد فیلامنت های انعطاف پذیر و دلیل استفاده از آنها صحبت کنیم.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا می‌خواهید یک چاپ دارای خواص انعطاف‌پذیر یا لاستیکی باشد، مانند لرزش و جذب ضربه، استحکام ضربه‌ای بالا، مقاومت خوب در برابر پارگی، سایش، مواد شیمیایی و دماهای بالا یا پایین.

با تمام این مزایا، باید توجه داشت که چاپ فیلامنت های انعطاف پذیر همیشه به این راحتی نیست. به طور کلی، هر چه مواد نرم تر و قابل خم شدن تر باشند، چاپ آن دشوارتر است.

بیشتر بخوانید : پرینتر سه بعدی

اکنون، بیایید در مورد فیلامنت های TPE و TPU بیشتر به کاوش بپردازیم و تفاوت های بین آنها را روشن کنیم. ما همچنین بهترین روش‌های چاپ با آنها را بررسی خواهیم کرد.

دو مدل از TP

TPE

TPE مخفف الاستومر ترموپلاستیک است. این ترکیبی از پلاستیک سخت و لاستیک نرم است، بنابراین دارای خواص ترموپلاستیک و الاستیک است. TPE طیف گسترده ای از مواد انعطاف پذیر را پوشش می دهد، از جمله پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU)، کوپلی استر ترموپلاستیک (TCP)، پلی آمید گرمانرم (TPA).

دو مدل از TP فیلامنت

TPU

TPU مخفف پلی اورتان ترموپلاستیک است. این رایج ترین نوع TPE است و در سمت سخت تر فیلامنت های انعطاف پذیر قرار دارد.

tpu

رفع سردرگمی

از آنجایی که اصطلاحات TPE و TPU اغلب به صورت آزاد با هم عوض می شوند، تفاوت اصلی آنها را ذکر می کنیم:

TPE به عنوان فیلامنت نرم شناخته می شود و چندین سال است که در دسترس است. از سوی دیگر، TPU به تازگی وارد صحنه شده است، بنابراین در بازار جدیدتر است.

TPE یک اصطلاح غیر اختصاصی برای فیلامنت انعطاف پذیر است، در حالی که فیلامنت TPU به فیلامنت سفت تر اشاره دارد.

دیدگاهتان را بنویسید