کاربرد های پرینتر سه بعدی

بررسی فنی و کیفی پرینتر سه بعدی Anycubic Photon M3 Plus

مشخصات کلی پرینتر 3 بعدی Anycubic Photon M3 Plus

شرکت Anycubic سری پرینتر های Photon M3 خود را روانه بازار کرده است. در واقع می توان گفت این سری از محصولات انیکیوبیک می تواند شروع به شبیه شدن خط پر فروش سری Ender برند (Creality) در پرینت رزینی کند. اما Anycubic Photon M3 Plus توانسته علاوه بر ارتقاء کیفیت رزولوشن خود امکانات بیشتر و بهتری نسبت به رقیبان خود ارائه دهد. Anycubic این پرینتر رزینی با رزولوشن ۳۴ میکرون و محور بال اسکرو را با قیمتی شگفت انگیز وارد بازار کرده است. در ادامه به بررسی دقیق تر این پرینتر سه بعدی رزینی می پردازیم:

امکانات پرینتر سه بعدی Anycubic Photon M3 Plus

سیستم تزریق خودکار رزین

به نظر می رسد پر کردن مجدد رزین خودکار، که Anycubic آن را “سیستم تزریق هوشمند” می نامد، ویژگی این چاپگر است که بیشتر مورد توجه آن است. تا آنجا که می‌توانیم بگوییم، سیستم تغذیه رزین Anycubic به گونه‌ای طراحی شده است که فقط روی بطری‌های رزین این شرکت درپوش بگذارد و فشار مثبتی برای پمپ کردن رزین به داخل تانک رزین (وت) ایجاد کند. این سیستم از دو شاخک فلزی برای تشخیص سطح رزین و پر شدن در صورت نیاز استفاده می کند. با این حال، اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم می توان گفت که این سیستم تمایل دارد تانک رزین را تا حدودی بیش از حد لازم پر کند.

اما اگر بخواهیم با رزینی غیر از رزین Anycubic پرینت کنیم تکلیف چیست؟ آیا این سیستم درپوش بطری های رزین از برندهای متفرقه را ساپورت می کند؟ آیا حسگرها رزین با برند متفاوت را تشخیص می دهند یا خیر؟ Anycubic در دفترچه راهنمای Photon M3 Plus پیشنهاد می کند که کاربران قبل از چاپ با فعال بودن این ویژگی، روشن یا خاموش بودن چراغ قرمز سنسور را بررسی کنند. چنانچه سنسور تشخیص وجود رزین را بدهد چراغ قرمز خاموش می شود. اگر چراغ روشن بماند، رزین ناسازگار است و تانک رزین سرریز می شود.

اتصال بی سیم

Anycubic برنامه چاپ سه بعدی ابری خود به نام Anycubic Cloud را دارد. Anycubic Cloud و فوتون ام۳ پلاس به صورت بی سیم یا اترنت به شبکه شما متصل است، Anycubic می گوید که کاربران می توانند چاپگر خود را از راه دور کنترل و نظارت کنند. همچنین یک دوربین اختیاری برای نظارت بر پرینت بصری از طریق Anycubic Cloud وجود دارد، اما خرید سخت‌افزار ۳۰ دلار اضافی هزینه دارد. اگرچه به نظر می رسد نصب آن بسیار ساده باشد.

رزولوشن ۳۴ میکرون

در گذشته ای نه چندان دور دریافت رزولوشن ۴K در یک پرینتر رزینی با ابعاد و صفحه پرینت کوچک یک شاهکار بود، یا اگریک پرینتر رزینی با دقت بالا می خواستید به ناچار باید دقت و جزئیات را فدای اندازه ی صفحه پرینت می کردید. اما امروز به پیشرفت تکنولوژی می توان در دستی هم جزئیات خریده کننده و رزولوشن بالا را داشت و در دستی دیگر ابعاد چاپ بالا. Photon M3 Plus با رزولوشن ۶K و ال سی دی ۹.۲۵ اینچی به جرات یکی از پرینترهای سه بعدی رزینی است که به این مهم دست پیدا کرده است که به نظر می رسد برای دستیابی به دقت قابل توجهی قبل از بازدهی کاهشی بسیار ایده آل است. همچنین Anycubic برای این دستگاه نسبت کنتراست ۳۵۰:۱ را برای ال سی دی اعلام کرده است که به گفته خودش از رقبا بالاتر است. با این حال، نسبت ۴۰۰:۱ فوتون M3 (که سایز کوچکتر از همین سری پرینترهاست) کمتر است. نکته قابل تامل در این ساخت این پرینتر استفاده از محور بال اسکرو می باشد که دقت و عمر بیشتر محور Z را تضمین می کند. Anycubic در ارتقاء کیفیت چاپ  Photon M3 Plus سنگ تمام گذاشته است.

چاپ با سرعت بالا

Anycubic ادعا می کند که Photon M3 Plus می تواند تا سرعت ۱۰۰ میلی متر در ساعت چاپ کند که واقعاً چشمگیر خواهد بود. متأسفانه برخی از کارشناسان با این ادعا مخالفت کرده اند. در حالی که زمان پخت لایه چاپگر ۱.۵ ثانیه قابل تحسین است، زمان لایه برداری ادعای ۱۰۰ میلی متر در ساعت Anycubic را دست نیافتنی می کند. با این حال، ۱.۵ ثانیه زمان خشک شدن لایه جامد است، و Anycubic می گوید که حداقل تا حدی از طریق منبع نورLightTurbo”” خود به این سرعت دست می یابد. این یک نام تجاری فانتزی برای آرایش و چینش منظم LED این شرکت است که از ۴۰ مهره LED تشکیل شده است. جدای از سرعت، استدلالی وجود دارد که نظمی چنین میانه ی میدان برای یکنواختی نور عالی است!

صفحه پرینت سن بلاست شده با لیزر

طرح شطرنجی حکاکی شده باعث چسبندگی بیشتر مدل های شما به صفحه پرینت می گردد و باعث افزایش راندمان کار و کاهش خطر خرابی کار می گردد. البته این اولین باری نیست که Anycubic چنین نوآوری در صفحه پرینت های پرینترهای خود به کار گرفته. سری Photon Mono X جدید هم دارای صفحه پرینت سن بلاست شده می باشند.

بیشتر بخوانید : رزین مدل سازی پیست؟

نقاط ضعف

پس از مدت کوتاهی، بسیاری از کاربران این فرصت را داشته اند تا برداشت های خود را از فوتون M3 پلاس به اشتراک بگذارند. بررسی‌های مشتریان از خرده‌فروشان و جوامع مختلف، کیفیت چاپ M3 Plus را ستایش کرده‌اند، اما شکایت‌هایی نیز وجود دارد.

  • در درجه اول، به نظر می رسد شکایات بر روی پر شدن بیش از حد مخزن رزین توسط سیستم تزریق اتوماتیک رزین متمرکز است. برخی از کاربران که سیستم تزریق پرینترشان، محفظه رزین را بالاتر از خط max” ” پر می‌کند، حسگرهای Anycubic را کمی خم کرده‌اند تا به سطح رزین پایین‌تری دست یابند بدون اینکه مخزن در هنگام لغزش به داخل و خارج آن را مسدود کنند.
  • به نظر می رسد که Anycubic Cloud نیز به طور یکسان از سوی مشتریان و بازبینان مورد انتقاد قرار می گیرد.

باید در نظر داشت انتقادهای وارده که متوجه مواردی هستند که به تازگی Anycubic وارد تکنولوژی خود کرده است سوای از اینکه به کیفیت چاپ و پرینت ارتباطی ندارند اما شروع خوبی برای پیشرفت در کاربری آسان تر و پیشرفته تر برای پرینترهای سه بعدی امروز است.

مشخصات کلی پرینتر ۳ بعدی Anycubic Photon M3 Plus

تکنولوژی: MSLA

نوع: رزین

سال: ۲۰۲۲

سازنده: Anycubic

ویژگی های چاپگر ۳ بعدی

حجم ساخت: ۱۹۷ x 122 x 245 میلی متر

ارتفاع لایه: ۱۰ میکرون

رزولوشن XY: 34 میکرون (۵۷۶۰ ۳۶۰۰ x پیکسل)

سرعت چاپ: ۱۰۰ میلی متر در ساعت

روش کالیبراسیون: دستی

صفحه نمایش: ۵ اینچی لمسی

نرم افزار اسلایسر سازگار: Anycubic Photon Workshop, Lychee Slicer, Chitubox Slicer, Voxeldance Tango

سیستم عامل: Windows / macOS

انواع فایل: STL

قابلیت اتصال: USB، Wi-Fi/LAN (Anycubic Cloud)

ابعاد و وزن

ابعاد قاب: ۴۷۵ x 360 x 290 میلی متر

وزن: ~ ۱۲ کیلوگرم

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید