کاربرد های پرینتر سه بعدی

انواع متریال های پرینت سه بعدی

متریال پرینت سه بعدی

انتخاب متریال پرینت سه بعدی مناسب با نوع مصرف ، نیاز فنی و شکل قطعه در کیفیت خروجی قطعات ساخته شده با پرینت سه بعدی تاثیر مستقیمی دارد.

فیلامنت Tough PLA

آسان “مستحکم”  سخت ” انعطاف خیلی کم

فیلامنت Tough PLA

فیلامنت PLA

اگرچه گستره مصرف کننده های PLA (اسید پلی لاکتیک) آن را در رده دوم بعد از ABS قرار می دهند ولی به اثبات رسیده است که PLA مشهورترین نوع فیلامنت چاپگرهای سه بعدی است. ​​​​​​​

فیلامنت Nylon

نایلون خانواده ی مشهوری از پلیمرهای سنتزی است که در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می شود که قهرمان سنگین وزن چاپگرهای حرفه ای سه بعدی در مقایسه با اکثر گونه های دیگر فیلامنت چاپگرهایسه بعدی دنیا است. زمانی که تمام خواص دوام، انعطاف پذیری و استحکام را با هم در نظر داشته باشیم، نایلون در رده ی اول قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید : رزین پرینتر سه بعدی چیست؟

فیلامنت ABS

آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، پس از PLA به عنوان دومین فیلامنت چاپگرهای سه بعدی شناخته شده است. اما این موضوع فقط به معنای قرار گرفتن آن در رده دوم این لیست برحسب خواص مکانیکی که دارد، است.

فیلامنت PETG

ترفتالات پلی اتیلن یا PET رایج ترین پلاستیک مورد استفاده در دنیا است که بیشتر تحت عنوان پلیمر موجود در بطری آب شناخته می شود. الیاف لباس و ظروف غذا نمونه هایی دیگر از مصارف PET است در حالیکه PET خام به ندرت در چاپگر D استفاده می شود. انواع گوناگونی از PETG به عنوان فیلامنت چاپگر سه بعدی، روز به روز در حال افزایش است​​​​​​​.

فیلامنت PP

پلی پروپیلن PP، سخت، انعطاف پذیر، سبک، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و دارای امنیت غذایی است که ممکن است توضیح دهنده ی بازه ی وسیع کاربردهایش مانند پلاستیک های مهندسی شده، بسته بندی های غذایی، بافت ها و یادداشت های بانکی باشد.

فیلامنت HIPS

در دنیای اقتصادی امروز، پلی استیرن با مقاومت ضربه ای بالا؛ یک کوپلیمر است که خواص سختی پلی استیرن و الاستیسیته ی لاستیک را ترکیب کرده و در محفظه ها و بسته های محافظتی مانند قاب CD یافت می شود. در دنیای چاپ سه بعدی، HIPS نقش متفاوتی را ایفا می کند. آنها نمی توانند بر روی هوای نازک چاپ را انجام دهند. جایی که ساختارهای مورد پشتیبانی در معرض چاپ قرار می گیرند در اینجا ساختارهای زیربنایی لازم است. در اینجاست که HIPS با ABS توسط اکستروژن دوتایی ممزوج شده و چاپگر HIPS به عنوان یک ماده ی عالی پشتیبان کننده عمل می کند.

فیلامنت ASA

مطمئنا ABS فوق العاده است. اما خوب معایب خاص خودش را هم دارد به این دلیل تولید کنندگان همیشه به دنبال گزینه های جایگزین هستند. یکی از این نمونه ها اکریلونیتریل استیرن اکریلات یا  ASA است که به صورت ذاتی ماده ای مقاوم در برابر هوا است. بنابراین ابتدایی ترین استفاده ی آن در صنایع اتومبیل سازی است.

فیلامنت Carbon Fiber

زمانی که فیلامنت چاپگر سه بعدی همانند PLA،ABS،PETG،NYLON توسط فیبر کربن تقویت شود، در نتیجه ماده ی سفت و سختی را با وزن به نسبت کم خواهیم داشت. این ترکیبات براق در کاربردهای ساختاری که باید مقاومت در گستره ی متنوعی را داشته باشند، مرسوم است.

بیشتر بخوانید : رزین مدل سازی چیست؟

فیلامنت +PC

پلی کربنات PC ، علاوه بر اینکه یکی از قدرتمندترین فیلامنت چاپگرهای سه بعدی است  دارای مقاومت و ماندگاری شدید در برابر ضربه ی فیزیکی و حرارت بالا تا دماهای °C110 است. همچنین دارای شفافیتی است که استفاده ی آن در بخش های اقتصادی مانند: شیشه های ضد گلوله، ماسک غواصی و نمایشگرهای الکترونیکی را توجیه می کند.

فیلامنت TPU-TPE

الاستومر ترموپلاستیک TPU، ضرورتا پلاستیک هایی با خاصیت شبه کشسان، با انعطاف پذیری و دوام زیاد است. TPU  در اجزاء اتومبیل، کارکردهای وسایل خانگی و منابع پزشکی به صورت رایج استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید